” تجربهٔ کاربری (به انگلیسی: User Experience) به اختصار UX شامل رفتارها، نگرش‌ها و احساسات یک کاربر دربارهٔ استفاده از یک محصول، سامانه یا سرویس خاص است. تجربهٔ کاربری جنبه‌های کاربردی، تجربه شده، اثرگذار به صورت عاطفی، معنادار و ارزش‌مند تعامل انسان و رایانه و مالکیت محصول را در بر می‌گیرد. علاوه بر این، برداشت یک فرد از جنبه‌های مختلف یک سامانه مانند سودمندی، کاربری آسان و کارایی نیز در گسترهٔ تجربهٔ کاربری قرار می‌گیرد. به عبارت دیگر، تجربهٔ کاربری همان خاطره‌ای است که با استفاده از یک محصول، سامانه یا سرویس در ذهن کاربر نقش می‌بندد.” ویکی پدیا


پرسش و پاسخ هایی که در ذهن یک کاربر ( در مرحله کارکرد سامانه / محصول ) و از طرفی یک طراح تجربه کاربری (در مرحله بهینه سازی و طراحی UX یک سامانه / محصول) با آن درگیر می شود:

  • چه چیزی ؟ ( What )
  • در چه زمانی؟  ( When )
  • در کجا ؟ ( Where )
  • چرا ؟ ( Why )
  • چگونه ؟ ( How )

در مرحله نخست می بایست یک طراح تجربه کاربری خود به این پرسش ها پاسخی قانع کننده ارائه کند ( شناخت سیستم ) و سپس این پاسخ ها را به نحوی کاربر پسند در محصول یا سامانه قرار دهد .
در واقع این پرسشها و نحوه پاسخ دهی به آن تعاملی است از عملکرد موفقیت آمیز یک طراح تجربه کاربری و کاربر ، به این معنا که اگر کاربر بتواند پاسخ های مناسبی بعد از عملکرد سیستم ارائه کند آن زمان می توان ادعا نمود که طراح UX سامانه / محصول ، عملکردی مثبت  داشته است.
البته این تمام ماجرا نیست ، کاربر پس از این مرحله قطعا عاشق محصول یا سامانه شما نخواهد شد و یا به یک کاربر وفادار به کسب و کارتان تبدیل نخواهد شد.
به وجود آوردن یک اتفاق و خاطره شیرین و دلچسب، همان چیزی است که می تواند در مقابل سایر رقبایتان به شما کمک کند.
یکی دیگر از وظایف طراح UX ترکیب موفق از کسب و کار ، طراحی و تکنولوژی است.

نکته بسیار مهم این است که عموما شرکت‌ها طراحی تجربه کاربری را با طراحی رابط کاربری یا ارائه یک طرح خوش رنگ و لعاب و هنرمندانه اشتباه می‌گیرند و هزینه بیشتر برای این موضوع را پول دور ریختن در نظر می‌گیرند. معمولا کسب و کارها زمانی متوجه این اشتباه می‌شوند که کار از کار گذشته، مدت‌ها هزینه، زمان و انرژی صرف شده است در حالی که تیم توسعه بازار تنها گزارشی که ارائه می‌کند، مشکلات کاربران نهایی با ساختار و فرآیندهای محصول تولید است. این در حالی است که فرآیند طراحی تجربه کاربری یک فرآیند کاملا علمی است و در صورتی که این فرآیند براساس اصول درست و حرفه‌ای انجام شود، تیم بازار به جای گزارش دائمی مشکلات فرصت ارائه گزارش پیشرفت توسعه بازار را پیدا خواهد کرد.

دیزباما با تکیه بر تجربه و دانش طراحی تجربه و رابط کاربری متخصصین خود، یکی از مهم‌ترین رسالت‌های خود را مشاوره و اجرای کامل و قدم به قدمِ رابط و تجربه کاربری قرار داده است و هدف اول دیزباما خلق یک تجربه کاری فوق‌العاده با سازمان شما و ایجاد یک تجربه کاربری خاص، ناب، خلاقانه و شیرین برای مشتریان و مدیران سازمان شماست. در صورت تمایل برای شروع یا کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با ما تماس بگیرید.